lekcje_ODKRYWCÓW_(1).jpg

LEKCJE  ODKRYWCÓW 

to projekt edukacyjnych zajęć terenowych, przygotowany dla dzieci z klas 1-6 szkoły​ podstawowej , w ramach  godzin lekcyjnych. Dzieci - w trakcie gier i zadań - zdobywają, utrwalaja wiedzę o otaczającym świecie.  Zajęcia pobudzają ciekawość poznawczą uczniów, rozwijają sprawność fizyczną oraz integrują zespół klasowy.

Spotkania odbywaja się w terenie (Psie Pole -Zgorzelisko, Las Kiełczowski), opcjonalnie na terenie szkoły. 

Koszt: 15 zł/ os. lub 25 zł/os. (gra fabularna z użyciem Nerf). Dla chętnych przygotowanie ogniska w cenie (bez kiełbasek).

Zajęcia organizuje Olga Dudkiewicz - pedagog (pedagogika opiekuńcza z terapią), nauczyciel, wieloletni wychowawca dzieci  i młodzieży.

ROK SZKOLNY 2020/2021

Zainteresowanych prosimy o wiadomość e-mail, z podaniem  wybranego tematu, szkołą, klasą, ilością dzieci, dogodnym terminem.

Odpowiadamy również na wszelkie zapytania.

PROPONOWANE TEMATY 

ERA DINOZAURÓW

- Poznamy jeden z najstarszych okresów w dziejach Ziemi i żyjące tam zwierzęta, ulepimy ulubione dinozaury. 

STAROŻYTNY EGIPT

- Odbędziemy podróż w czasie do Starożytnego Egiptu, odkryjemy życie codzienne Egipcjan, ich zwyczaje i wierzenia oraz wielkich władców - faraonów. Zbudujemy piramidę 

i poszukamy naszyjnika bogini Izydy.

STAROŻYTNA GRECJA 

- Wehikułem czasu cofniemy się do Starożytnej Grecji, poznamy życie ówczesnych ludzi oraz odwiedzimy greckich bogów na Olimpie. Sprawdzimy swoją sprawność na olimpiadzie i wykonamy starożytne wazony.

W INDIAŃSKIEJ WIOSCE

- Poznamy codzienne życie, zwyczaje i obrzędy Indian ze szczepu Czarnych Stóp, zdobędziemy Orle Pióra i wytropimy bizony.

DZIKI ZACHÓD

- Poznamy dzieje Ameryki Północnej i życie jej mieszkańców - Indian, osadników, kowbojów, traperów.. Wyruszymy na poszukiwanie złota.  

LUDZIE ZIMY

- Wybierzemy się na biegun północny, gdzie poznamy mieszkających tam Eskimosów - ich życie codzienne wczoraj i dziś, zwyczaje oraz legendy. Stworzymy pokaz zorzy polarnej

i zbudujemy igloo.

HISTORIA POLSKI

- Odkryjemy dzieje naszego kraju, poznamy słowiańskie legendy oraz władców i królów Polski, nauczymy się średniowiecznego tańca i stoczymy bitwę pod Grunwaldem; poznamy historie walk o niepodległość i jej odzyskania.

W KOSMOSIE

- Odbędziemy kosmiczną podróż odkrywając Wszechświat i jego tajemnice, poznamy nasz Układ Słoneczny, zapoznamy się z gwiazdozbiorami nieba oraz historią podboju kosmosu przez człowieka; zbudujemy rakietę.

NA TROPACH PRZYRODY

- Poznamy najpopularniejsze rośliny które możemy spotkać w naszej okolicy, gatunki drzew i ptaków, tropy zwierząt z lasów i pól. Zostaniemy Przyjaciółmi Przyrody i dowiemy się,

jak możemy ją chronić w życiu codziennym.

PODWODNY ŚWIAT

- Odkryjemy świat mórz i oceanów, poznamy mieszkające tam zwierzęta i rośliny. Obejrzymy fragmenty filmów przyrodniczych. i stworzymy makietę podwodnego świata. 

SKARBY ZIEMI

- Poznamy budowę Ziemi i jej miejsce we wszechświecie, przeprowadzimy eksperyment z wybuchem wulkanu. Odkryjemy minerały, kamienie szlachetne i ozdobne.

MALI ZWIADOWCY

- Nauczymy się wyznaczać strony świata, szyfrować wiadomości i bezszelestnie poruszać w terenie. Poznamy znaki patrolowe, będziemy samodzielnie wyznaczać trasy, i czytać mapy.

MŁODZI DETEKTYWI

- Zapoznamy się z pracą detektywów i podstawowymi przyrządami, którymi dysponują. Poćwiczymy swoje zdolności obserwacji, dedukcji i rozwiązywania zagadek. 

WYNALAZKI

- Poznamy najważniejsze wynalazki w dziejach świata i prześledzimy rozwój techniki. Odkryjemy magnetyzm, iluzje optyczne i elektryczność. Wykonamy eksperymenty związane z wodą, światłem i powietrzem oraz zaobserwujemy reakcje chemiczne.

CIAŁO CZŁOWIEKA

- Poznamy najważniejsze narządy i układy ciała: krwionośny, nerwowy, pokarmowy, oddechowy., złożymy trójwymiarowy szkielet,

W KRAINIE BAŚNI

- Odkryjemy czarodziejski świat bajek i baśni, spotkamy ich bohaterów i przeżyjemy wspólne przygody.

ŚWIAT EMOCJI

- Odkryjemy i oswoimy nasze uczucia: radość, smutek, złość, wstyd, przegonimy dziecięce lęki. Będziemy rozpoznawać emocje innych, tańczyć Taniec Radości, znajdziemy sposoby

na złość i poznamy Antystresiki.

KOMUNIKACJA

- Będziemy doskonalić swoje umiejętności porozumiewania się. Poznamy różne sposoby komunikacji między ludźmi, dowiemy się co jej przeszkadza i jak dobrze rozmawiać z drugą osobą.

WYOBRAŹNIA

- Uwolnimy swoją wyobraźnię., spróbujemy swoich sił w wyzwaniach kreatywności, stworzymy nasze Wyspy Wyobraźni .