top of page
AO LOGO.jpg

AKADEMIA ODKRYWCÓW 

to autorski projekt edukacyjnych zajęć ogólnorozwojowych, przygotowany dla dzieci z klas 1-3 szkoły​ podstawowej, podczas których  wykorzystywane są elementy ruchowe, muzyczne, taneczne i plastyczne. Dzieci - w trakcie gier, zabaw i zadań - zdobywają wiedzę o otaczającym nas świecie.  Co miesiąc realizowany jest nowy temat, w programie 3-letnim.

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu (90 minut) na terenie szkoły, czasem poza nią (zwłaszcza przy ładnej pogodzie). 

W programie Akademii Odkrywców mogą znaleźć się spotkania dodatkowe dla chętnych, gry terenowe, wycieczki. 

Zajęcia organizuje Olga Dudkiewicz - pedagog (pedagogika opiekuńcza z terapią), nauczyciel, wieloletni wychowawca

dzieci    i młodzieży.

Koszt: 120 zł/ m-c. 

Nagłówek 5
ROK SZKOLNY 2022/2023

SP 10  ul. Inflancka 13  Wrocław

    

CZWARTEK

godz. 12:45-14:15

PIĄTEK

godz. 10:00-11:30

DOKUMENTY

PROGRAM

UMOWA

UPOWAŻNIENIE

ZAPISY

w miarę wolnych miejsc

przyjmowane cały rok 

REALIZOWANE TEMATY 

ERA DINOZAURÓW - Poznamy jeden z najstarszych okresów w dziejach Ziemi i jego mieszkańców. Wyrzeźbimy ulubione dinozaury z gliny i stworzymy makietę prehistorycznego świata.

STAROŻYTNY EGIPT - Odbędziemy podróż w czasie do Starożytnego Egiptu. Odkryjemy życie codzienne Egipcjan, ich zwyczaje i wierzenia oraz wielkich władców - faraonów. Udamy się w głąb piramidy i poznamy jej tajemnice, poszukamy naszyjnika bogini Izydy.

STAROŻYTNA GRECJA - Wehikułem czasu cofniemy się do starożytności. Poznamy życie codzienne ludzi, ich zwyczaje i wierzenia. Przygotujemy olimpiadę i inscenizację mitów greckich. Wykonamy starożytne wazony.

W INDIAŃSKIEJ WIOSCE - Założymy indiańską wioskę, zbudujemy tipi, poznamy codzienne życie, zwyczaje i obrzędy Indian ze szczepu Czarnych Stóp. Odbędziemy Taniec Słońca, zapolujemy na bizona, na wojennej ścieżce zdobędziemy orle pióra, a także poznamy losy Indian w erze białego człowieka.

DZIKI ZACHÓD - Poznamy dzieje Ameryki Północnej i życie jej mieszkańców - Indian, osadników, kowbojów, traperów. Spróbujemy swoich sił jako farmerzy i poszukiwacze złota.

WYPRAWA NA BIEGUN - Wybierzemy się na bieguny polarne, gdzie poznamy naukowców i ich pracę. Dowiemy się, jak bezpiecznie wędrować zimą i udzielić pierwszej pomocy.

LUDZIE ZIMY - Wybierzemy się na biegun północny, gdzie poznamy mieszkających tam Eskimosów - ich życie codzienne wczoraj i dziś, zwyczaje oraz legendy. Stworzymy pokaz zorzy polarnej i zbudujemy igloo.

HISTORIA POLSKI - Odkryjemy dzieje naszego kraju, poznamy słowiańskie legendy oraz władców i królów Polski, wykonamy swoje herby, nauczymy się średniowiecznego tańca i stoczymy bitwę pod Grunwaldem; poznamy historie walk o niepodległość i jej odzyskania.

W KOSMOSIE - Odbędziemy kosmiczną podróż odkrywając Wszechświat i jego tajemnice, poznamy nasz Układ Słoneczny, zapoznamy się z gwiazdozbiorami nieba oraz historią podboju kosmosu przez człowieka; zbudujemy rakietę i obejrzymy pokaz w planetarium.

NA TROPACH PRZYRODY- Poznamy najpopularniejsze rośliny które możemy spotkać w naszej okolicy, gatunki drzew i ptaków, tropy zwierząt z lasów i pól oraz życie i budowę owadów. Zostaniemy Przyjaciółmi Przyrody, dowiemy się jak możemy ją chronić w życiu codziennym.

PODWODNY ŚWIAT - Odkryjemy świat oceanów, mórz i jezior. Poznamy mieszkające tam zwierzęta i rośliny. Obejrzymy fragmenty filmów przyrodniczych. Stworzymy makietę podwodnego świata. 

SKARBY ZIEMI - Poznamy budowę Ziemi i jej miejsce we wszechświecie. Przeprowadzimy eksperyment z wybuchem wulkanu. Odkryjemy minerały, kamienie szlachetne i ozdobne.

MALI PODRÓŻNICY - Wraz z Nelą odbędziemy podróż do najciekawszych i najpiękniejszych rejonów świata. Poznamy ich mieszkańców oraz niezwykłą przyrodę. "Przywieziemy" z wypraw pamiątki.

MALI ZWIADOWCY - Nauczymy się wyznaczać strony świata, szyfrować wiadomości i bezszelestnie poruszać w terenie. Poznamy znaki patrolowe, będziemy samodzielnie wyznaczać trasy, rysować szkice terenu i czytać mapy.

MŁODZI DETEKTYWI - Zapoznamy się z pracą detektywów i podstawowymi przyrządami, którymi dysponują.  Poćwiczymy swoje zdolności obserwacji, dedukcji i rozwiązywania zagadek. Założymy Biuro Detektywistyczne.

GŁÓWKA PRACUJE - Będziemy ćwiczyć logiczne myślenie poprzez różnorodne zagadki i łamigłówki.

WYNALAZKI - Poznamy najważniejsze wynalazki w dziejach świata i prześledzimy rozwój techniki. Odkryjemy magnetyzm, iluzje optyczne i elektryczność. Wykonamy eksperymenty związane z wodą, światłem i powietrzem oraz zaobserwujemy reakcje chemiczne.

CIAŁO CZŁOWIEKA - Poznamy najważniejsze narządy i układy ciała: krwionośny, nerwowy, pokarmowy, oddechowy. Złożymy trójwymiarowy  szkielet i model DNA. Dowiemy się jak działają organy wewnętrzne, z czego zbudowane są mięśnie i posłuchamy bicia swojego serca.

OLIMPIJCZYCY - Poznamy różnorodne dyscypliny sportowe, odbędziemy treningi podczas których przygotujemy się do wspólnych Igrzysk Olimpijskich, w których każdy będzie mógł spróbować swoich sił.

MALI KUCHARZE - Odkryjemy tajniki kuchni, przyrządzimy fantazyjne kanapki i zimne przekąski. Ugotujemy pyszną zupę oraz drugie danie. Przygotujemy deser i upieczemy francuskie ciasteczka.

ADEPCI SZTUKI - Będziemy odkrywać sztukę, podziwiając znane dzieła. Odkryjemy własne możliwości twórcze malując obrazy na płótnie. Nakręcimy własny film.

W KRAINIE BAŚNI - Odkryjemy czarodziejski świat bajek i baśni, spotkamy ich  bohaterów i przeżyjemy wspólne przygody.

ZIMA - Wybawimy się na świeżym powietrzu, poznamy tajemnice zimy i stworzymy wystawę płatków śniegu.

ŚWIAT EMOCJI - Odkryjemy i oswoimy nasze uczucia: radość, smutek, złość, wstyd, przegonimy dziecięce lęki. Będziemy rozpoznawać emocje innych, tańczyć Taniec Radości, nauczymy się radzić sobie ze złością  oraz wykonamy "antystresiki".

JESTEM KIMŚ - Poprzez zabawę wzmocnimy poczucie własnej wartości i pewność siebie, odkryjemy swoje mocne strony i nauczymy się z nich korzystać, podkreślimy pozytywne cechy charakteru.                         

EMPATIA - Postaramy się odkryć uczucia - współczucie, sympatia, troska oraz zdobyć dyplom Złotego Serca.

Wykonamy upominki dla bliskich.

KOMUNIKACJA - Będziemy doskonalić swoje umiejętności porozumiewania się. Poznamy różne sposoby komunikacji między ludźmi, dowiemy się co jej przeszkadza i jak dobrze rozmawiać z drugą osobą.

WYOBRAŹNIA - Uwolnimy swoją wyobraźnię. Spróbujemy swoich sił w wyzwaniach kreatywności. Stworzymy nasze Wyspy Wyobraźni (playmais).

bottom of page